Image default
Ameryka Poradniki podróżnika

Co wiemy o wodospadzie Niagara?

Wodospad Niagara leżący na granicy kanadyjsko-amerykańskiej to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA. Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie ponad dwa miliony litrów wody.

Najważniejsze informacje

Jedna część „amerykańska” leży na terytorium USA w stanie Nowy Jork. Jej kaskady to: American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon); 21–30 m wysokości z powodu gigantycznych głazów u jego podstawy oraz 320 m szerokości. Rozdzielone są małą wyspą Luna Island (Księżycowa Wyspa). Druga część „kanadyjska” w prowincji Ontario, to Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa); 53 m wysokości i 790 m szerokości. Oddzielona jest od dwóch mniejszych, amerykańskich kaskad wyspą Goat Island (Kozią Wyspą) połączoną z lądem dwoma mostami. Odległość między amerykańskim a kanadyjskim wodospadem wynosi 1039 m. Otwarta granica między USA i Kanadą ustalona w 1819 biegnie środkiem tej drugiej, szerszej części rzeki Niagara i kaskady Podkowa. Wodospad Niagara otoczony jest przez zabudowę dwóch miast o tej samej nazwie: kanadyjskiego Niagara Falls, Ontario i amerykańskiego Niagara Falls, Nowy Jork.

Mapa i lokalizacja

Ciekawostki

  • Tak na prawdę turyści przyjeżdżający na granicę Stanów Zjednoczonych i Kanady nie zwracają zupełnie uwagi po której stronie granicy leżą wodospady. Większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie kilka razy dziennie przekraczają otwartą w tym miejscy granicę USA/Kanada.
  • Czy najbardziej fotografowany w Stanach Zjednoczonych wodospad, nazywa się Horseshoe Fall czy Canadian Fall to mało istotne. Liczy się potęga, wysokość, huk z jakim spada woda i magia tego miejsca. Magię tworzą wszechobecne kropelki wody zamieniające się przepiękną tęczę otaczającą w słoneczne dni cały Wodospad Niagara.
  • Płynąca w dole kanionu rzeka Niagara (Niagara River) rozdziela nie tylko państwa ale również dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie. Jest to kanadyjski i amerykański Niagara Falls. Te małe niespełna 50 tys miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.
  • Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie wodne, po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej. W zależności od tego, jaka ilość jest odprowadzana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.

Historia wodospadu

Wodospad jest stosunkowo młody w skali geologicznej. Rzeka Niagara powstała około 12 tys. lat temu, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. Wodospad pierwotnie znajdował się w okolicach dzisiejszego Queenston. Tam właśnie woda spadała ze Skarpy Niagary, czyli geologicznej „skarpy”, która ciągnie się aż do Jeziora Górnego na zachodzie i daleko wzdłuż południowych brzegów jeziora Ontario na wschodzie. Od czasu powstania na skutek erozji skał wodospad cofnął się około 7 mil w górę rzeki, w stosunku do pierwotnego położenia. Ślad wodospadu to długi kanion (tzw. Niagara Gorge) ciągnący się na północ od wodospadu.

Obecnie erozja skał została w znacznej mierze spowolniona dzięki serii prac inżynieryjnych wykonanych w ciągu ostatniego stulecia. Najbardziej dramatyczna z nich miała miejsce w 1969 r., kiedy kaskada amerykańska została „wyłączona” na kilka miesięcy przez tymczasową zaporę wybudowaną w górze rzeki. W tym samym czasie uprzątnięto wielkie głazy zalegające na dnie, co umożliwiło rejsy statków pod sam wodospad. Zarówno wówczas, jak i w 1848 r. wody wodospadu zamarzły w czasie zimy. W styczniu 2018 roku z powodu bardzo niskich temperatur w Stanach Zjednoczonych, wodospad ponownie zamarzł.

wodospad niagara
Wodospad Niagara

Wodospad jako atrakcja turystyczna

Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów, gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej oraz dobry widok na kaskadę kanadyjską, choć ta jest z reguły częściowo zasłonięta obłokami kropelek, nieustannie tworzonych przez spadające masy wody. Z tego powodu większość infrastruktury turystycznej jest po stronie kanadyjskiej. Nie ma specjalnych ulg dla turystów zagranicznych na przejściu granicznym niedaleko wodospadu. Nawet krótki wypad na kilka minut, by zobaczyć wodospad z drugiej strony rzeki, wymaga pełnej wizy wjazdowej do danego kraju. W przypadku turystów z polskim paszportem przebywających legalnie w USA nie stanowi to już problemu, gdyż w Kanadzie wiza turystyczna nie jest wymagana. Jest możliwość pozostawienia samochodu po amerykańskiej stronie wodospadu i przejścia przez most piechotą, co wydaje się najlepszą opcją, gdyż nie trzeba czekać w kolejce samochodów, a jedyną opłatą jest myto w wysokości 0,50 USD, pobierane w automacie, by wydostać się z Kanady. Cały spacer z dojściem do przeciwnego brzegu wodospadu kanadyjskiego zajmuje do dwóch godzin.

Wycieczki, które warto zobaczyć

  • Jedną z największych i najstarszych atrakcji atrakcji oferowanych dla turystów jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie „Maid of the Mist”. Za niespełna $20.00 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadów. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 50 m wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody. Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat lub używania wodoodpornych kamerek typu GoPro. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.
  • Wycieczka do „Jaskini Wiatrów” to druga najbardziej popularna atrakcja nad Wodospadem Niagara którą koniecznie trzeba zaliczyć. Zjazd windą ponad 53m w dół gardzieli wodospadu Bridal Veil Falls to już nie lada atrakcja. Jeśli jednak dodamy do tego spacer (drewnianymi kładkami) pomiędzy ryczącymi hektolitrami wody będzie to wręcz idealne doświadczenie ogromnej siły wodospadu.
  • Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. „Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć Niagarę z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego „Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odległości od środka wodospadu.
  • Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę.

Nocna iluminacja

Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok. Iluminacjom towarzyszy widowisko typu „światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się oczywiście po zachodzie słońca.

Nocna iluminacja niagara

Zobacz nasze inne artykuły

Miami czy Los Angeles?

admin

Jak zadzwonić z Polski do Ameryki i z USA do Polski?

admin

Wyoming – Pasmo górskie Grand Teton

admin