Image default
Ameryka Poradniki podróżnika

Dolina Monumentów – punkty widokowe

Czym jest Dolina Monumentów? Dolina Monumentów (Monument Valley), to przepiękne tereny Indian Navajo leżące na granicy dwóch stanów Utah i Arizona, na wyżynie Kolorado. Jest to  jedno z najbardziej majestatycznych i najczęściej fotografowanych miejsc turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Kruche skały z czerwonego piaskowca wznoszące się na ponad 200 m, niepowtarzalne formacje, wyjątkowa roślinność i ciemnogranatowe niebo zawieszone wysoko ponad głowami to widoki zapierające dech w piersiach każdego turysty. Monument Valley nie jest zwykłym parkiem narodowy. To rezerwat Indian Navajo, święte miejsce, w którym rodziny indiańskie mieszkały od pokoleń, a poznawanie ich kultury i obyczajów jest równie przyjemne i tajemnicze jak zwiedzanie zabytków doliny.

Od strony geologii

Dolina mimo swej nazwy nie jest doliną, lecz obszarem, na którym erozja eoliczna stworzyła formy skalne w postaci iglic, stoliw, płaskowyży, gór stołowych, stromych izolowanych form zwanych butte. Ze względu na duże stromizny utworów skalnych swobodne poruszanie się jest możliwe tylko w dolnych partiach, co prawdopodobnie przyczyniło się do nadania terenowi nazwy doliny. Czerwona barwa skał spowodowana jest występowaniem dwóch rodzajów piaskowców Wingate oraz Nawaho, które dominują w Monument Valley. Skały te są wysycone dużą ilością tlenków żelaza.

Wielkość parku

Formy skalne od podstawy do wierzchołka mają wysokość do 300 m, a podstawa leży na średniej wysokości 1855 m n.p.m. Powierzchnia całkowita parku wynosi 372 km², jednakże dostęp dla turystów możliwy jest tylko w niewielkiej części. Wstęp na teren parku jest płatny. Można go zwiedzać konno lub w wynajętych samochodach z indiańskim przewodnikiem, bądź we własnym pojeździe po wyznaczonych drogach o łącznej długości 17 mil.

Monument Valley planem filmowym

W latach 30. XX wieku, John Ford zakochał się w tym obszarze, wysłał fotografię doliny do Hollywood i zaczął kręcić w niej filmy. Produkcja zatytułowana “Dyliżans” z 1939r. dała Monument Valley międzynarodową sławę, utwierdzając wszystkich w przekonaniu, że tak wygląda Dziki Zachód! Miejsce stało się ikoną westernów, a główna gwiazda filmu, John Wayne wiecznie powtarzał: “Jeśli nie byłeś w Monument Valley, to nie masz pojęcia, jak wygląda Dziki Zachód.” W ten sposób Dolina Monumentów stała się planem filmowym dla wielu produkcji. Ponadto, zaczęto budować sieć dróg w okolicy. Z czasem pojawili się również pierwsi turyści, którzy ukochali dolinę i bez zmian tak jest do dzisiaj. Oprócz ekranizacji Johna Forda, dolina była miejscem akcji dla takich filmów takich jak np.: Forrest Gump, Jeździec znikąd, Lego: Przygoda czy Transformers: Wiek zagłady.

Najpiękniejsze punkty widokowe jadąc Valley Drive w Monument Valley

  • The Mittens and Merrick Butte – widok na trzy monumenty, magiczne zdjęcia kiedy słońce chyli się ku zachodowi,
  • Three Sisters – niezwykłe, trzy cieniutkie szczyty,
  • John Ford’s Point Overlook – w tym punkcie można zrobić sobie zdjęcie na indiańskim koniu płacąc 5$.
  • Totem Pole & Yei Bi Chei – dumnie stojące iglice wyglądające jak totemy, chyba najpiękniejsza formacja skalna,
  • Artist’s Point Overlook – idealne miejsce na uchwycenie symboli doliny.

Mapa i lokalizacja

Gdzie znajduje się Monument Valley?

Dokładny adres to: Indn Route 42, Oljato-Monument Valley, AZ 84536, Stany Zjednoczone
Mapę można przybliżać i oddalać.

Zobacz nasze inne artykuły

Miami czy Los Angeles?

admin

Wyoming – Pasmo górskie Grand Teton

admin

4 lipca – Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych

admin