Image default
Filmy i zdjęcia Nowy Jork

Gdzie był kręcony „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”?

Nie ma osoby, która nie oglądała albo nie słyszała o słynnym Kevinie. Wiele osób twierdzi, że nie ma świąt Bożego Narodzenia bez tego filmu. Niezmiennie od 10 lat całe rodziny gromadzą się przed telewizorem,  aby wciąż przeżywać na nowo perypetie ośmioletniego Kevina.

Gdzie jest dom Kevina McCallistera?

Akcja Kevina samego w domu rozgrywa się na północnych przedmieściach Chicago, a dokładnie w miejscowości Winnetka. Adres domu Kevina: 671 Lincoln Ave. Winnetka, IL. Według serwisów online zajmujących się handlem nieruchomościami dom został zbudowany w 1921 roku. Posiada 5 łazienek, 4 sypialnie, salon, pokój rodzinny, kuchnię, jadalnię oraz 3 dodatkowe pokoje. Obecna wartość domu to około 1,969 tys dolarów. Oczywiście dom jak i działka na której stoi to własność prywatna i zabronione jest wchodzenie na teren posesji. W 2015 roku przed domem pojawiło się również (niewielkie) ogrodzenie. Nie oznacza to jednak, iż turyści nie mogą oglądać czy fotografować domu. Stojąc na chodniku (czyli w miejscu publicznym, dostępnym dla każdego) można zrobić doskonałe zdjęcia.

„Kevin sam w domu” – pozostałe lokalizacje z filmu

 • Kolejne sceny z filmu rozgrywały się w już nieco dalszych lokalizacjach. Miejsce (a właściwie sklep) w którym Kevin nieświadomie kradnie szczoteczkę do zębów znajduje się w odległości prawie 2km od jego domu.
 • Dokładny adres tej lokalizacji to 940 Green Bay Rd. Winnetka. Obecnie w tej lokalizacji znajduje się kawiarnia „Graeter’s Ice Cream”.
 • Kevin ucieka przed goniącym go policjantem przez park (Hubbard Woods Park) znajdujący się naprzeciw sklepu i wpada na lodowisko. Tutaj gubi pościg i biegnie w stronę stacji (Hubbard Woods Station) kolejki.
 • Scena w której Kevin ucieka przed ścigającym go włamywaczami do kościoła została nakręcona 5.5 km dalej w lokalizacji 1024 West Lake Avenue, Wilmette. To kościół Trinitry United Methodist Church. Ciekawostką jest, iż sceny rozgrywające się wewnątrz kościoła zostały nagrane jeszcze zupełnie w innej lokalizacji. Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce musicie udać się do miejscowości Oak Park znajdującej się 48 km na południe od Winnetki. Lokalizacja to 924 Lake Street, Oak Park.

„Kevin sam w Nowym Jorku”

 • Na lotnisku La Guardia Kevin wsiada w charakterystyczną żółtą taksówkę. Ogrom przestrzeni sprawia, że chłopiec z wrażenia otwiera szybę i wychyla się przez okno, chłonąc widoki. To scena nakręcona na moście Queensboro. Widzów może zaskoczyć fakt, że Kevin w drodze na Manhattan jest na moście sam, bo Queensboro Brige jest niemal zawsze zakorkowany.
 • Kiedy Kevin dociera już na Manhattan, postanawia zobaczyć Radio City – jeden z budynków należących do kompleksu Rockefellera, gdzie odbywają się liczne koncerty. Stamtąd chłopiec udaje się w okolice restauracji Empire Diner – na Chelsea, obok High Line Parku. To właśnie obok tej restauracji Kevin spotyka charakterystycznego św. Mikołaja na szczudłach.
 • Później pędzi do China Town, gdzie w jednym ze sklepików kupuje fajerwerki. Posłużą mu one później do rozprawienia się z rabusiami. Swoją drogą Kevin musiał mieć naprawdę niezłą kondycję, bo w Nowym Jorku odległości między Chelsea a China Town są niemałe.
 • Chłopiec bez większego problemu przedostawał się z miejsca na miejsce. Z China Town pobiegł do Battery Park, skąd spoglądał na Statuę Wolności. Ponieważ “Kevin sam w Nowym Jorku ” był kręcony w 1992 roku, grający głównego bohatera Macaulay Culkin mógł podziwiać panoramę Nowego Jorku z jednej z wież World Trade Center. Dziś można ją oglądać z tarasu widokowego One World Observatory – wieżowca One World Trade Center.
 • Prosto z WTC Kevin udaje się do Central Parku. Obserwujemy jego spacer z okolic pomnika argentyńskiego generała José Francisco de San Martín’a. To właśnie obok monumentu, na przejściu dla pieszych, Kevin pierwszy raz w Nowym Jorku mija swoich starych znajomych – Harrego i Marva – rabusiów, których doskonale znamy z pierwszej części przygód naszego bohatera.
 • Podczas swojego pobytu w Nowym Jorku, Kevin nie zamierzał oszczędzać. Postanowił zarezerwować pokój w pięciogwiazdkowym hotelu. Słynna na całym świecie Plaza jest położona na Manhattanie, obok Central Parku i Piątej Alei.
 • Scena, w której Kevin i mama rzucają się sobie w objęcia, może wzruszyć. Na Rockefeller Center znajduje się najsłynniejsza nowojorska choinka.

Opracowała: Aleksandra Stępień

Zobacz nasze inne artykuły

13 POZYTYWNYCH rzeczy, które zaskoczyły mnie w USA – Film

admin

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych

admin

Super Bowl – Czym jest największe święto NFL w USA?

admin