Image default
Kultura i rozrywka Nowy Jork

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych

Nowojorska Giełda Papierów wartościowych (New York Stock Exchange) jest jedną z największych na świecie i najbardziej znanych rynków kapitałowych. Sprawdź gdzie się znajduję i jaka jest jej historia!

Historia Giełdy USA

NYSE została założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.  Jej nazwa została skrócona w 1863 roku do New York Stock Exchange. W 1869 roku NYSE łączy się z utworzoną pięć lat wcześniej Open Board of Brokers oraz Government Bond Department.

24 października 1929 roku znany jest w historii jako czarny czwartek i był on pierwszym dniem gwałtownej wyprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie. Następnie w dniach 28 i 29 października, również zostały sprzedane rekordowe ilości akcji co spowodowało zaniżenie wartości nawet stabilnych spółek na giełdzie. Największy dzienny punktowy spadek odnotowano w trakcie kryzysu finansowego 29 września 2008 roku.

W 2001 roku NYSE wprowadza komputerowe oprogramowanie, które umożliwiło automatyczne dokonanie transakcji o niskich wartościach, specjaliści od tej pory nadzorowali już tylko duże zamówienia.

Siedziba Giełdy

Od 2005 roku jej siedziba znajduję się w Nowym Jorku pod adresem 11 Wall St, New York, NY 10005, Stany Zjednoczone ulicy która odnosi się do amerykańskiego rynku finansowego, gdyż właśnie tam działają największe giełdy w kraju. W tym samym roku zaoferowała swoje akcje do sprzedaży publicznej.

Przez następne kilka lat NYSE łączyła się z innymi spółkami by w 2008 roku połączyć się z Grupą Amex. Liczne fuzje zagwarantowały jej obecną wielkość oraz globalny zasięg. W 2013 roku została kupiona przez Intercontinental Exchange.

Akcje NYSE

Tradycyjnie giełda polegała wyłącznie na obrocie na parkiecie i systemie open-outcry, lecz obecnie większość akcji NYSE może być przedmiotem obrotu na jej hybrydowej platformie elektronicznej. Wszystkie jej akcje muszą spełniać określone wymogi. Ich wyniki mierzone są w indeksie NYSE Composite, który wśród inwestorów znany jest ze względu na swoją wysoką jakość i globalną różnorodność.

Sesje NYSE mają miejsce od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:30 do 16:00 czasu wschodniego. Są zaliczane do jednych z najkrótszych sesji giełdowych na świecie.

Zobacz nasze inne artykuły

Gdzie był kręcony „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”?

admin

4 lipca – Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych

admin

Statua Wolności – Wolność Opromieniająca Świat

admin