Image default
Nowy Jork Poradniki podróżnika

Statua Wolności – Wolność Opromieniająca Świat

Czym jest Statua Wolności?

Statua Wolności to posąg i przede wszystkim symbol wolności Nowego Jorku jak i całych Stanów Zjednoczonych. Dokładniej znajduje się na wyspie Liberty Island w Nowym Jorku.
Jej architektem był Frederic Auguste Bartholdi, francuski rzeźbiarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, konstrukcja wieży została wykonana przez Gustava Eiffla, czyli znanego konstruktora wieży Eiffla w Paryżu. Posąg był prezentem dla Stanów Zjednoczonych od Francji z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości.

Każdy wie jak Statua Wolności wygląda, ale nie każdy wie kogo ona przedstawia. Posąg przedstawia rzymską boginię wolności Libertas, która trzyma w dłoni pochodnię. Obecnie oprócz powszechnej nazwy Statua Wolności na posąg mówi się “Wolność Opromieniająca Świat” i jest to jego pełna nazwa.

Budowa pomnika

Budowa pomnika rozpoczęła się w 1884, a zakończyła w 1886. Koszt posągu bogini wyniósł 250 tys. dolarów, natomiast sama podstawa wyniosła aż 280 tysięcy. Wysokość może niektórych zaskoczyć, a w szczególności tych, którzy Statuę Wolności widzieli tylko na fotografiach. Wiele zdjęć posągu pokazuje go w takiej perspektywie, z której wydaje się być większy i wyższy, niż jest w rzeczywistości. Statua jest ważnym symbolem, dlatego często fotografuje się ją tak, aby uchwycić jej majestatyczność i nierzadko stanowi pierwszy plan, podczas gdy wieżowce w tle wydają się być małymi elementami. Wysokość wynosi 93 metry. W porównaniu np. do wieżowca Empire State Building z Nowego Jorku, Statua mierzy aż o 356 metrów mniej.

Zwiedzanie

Statua Wolności jest dostępną dla turystów atrakcją do zwiedzania. Wewnątrz znajdują się dwa ciągi schodów. Zarówno jedne jak i drugie mają 168 stopni. W środku dostępne są jeszcze trzecie schody prowadzące do pochodni, ale są one wyłączone dla osób zwiedzających. Chcąc zwiedzić Statuę Wolności należy zaopatrzyć się w bilety wstępu, które są możliwe do kupienia internetowo lub w kasie przed rejsem na wyspę. Jeżeli dokonujemy zakupu biletów dopiero w kasie biletowej to istnieje możliwość, że przedostaniemy się jedynie na wyspę, ale nie załapiemy się na zwiedzanie statuy, ponieważ biletów po prostu zabraknie. Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest zakup biletów wstępu odpowiednio wcześniej przez Internet.

Ile kosztują bilety?

Bilety umożliwiające zwiedzanie atrakcji podzielone są na trzy kategorie, w zależności od miejsca, na które chcemy się dostać. Statue Liberty Grounds, czyli bilet na wyspę pozwala na przedostanie się na Liberty Island, ale nie równa się z możliwością zwiedzenia żadnego z punktów widokowych Statuy Wolności. Taki bilet kosztuje 19.25 dolarów dla osób powyżej 13 roku życia oraz 9$ dla osób poniżej tego wieku. Piedestal Acces to bilet, który uprawnia zarówno do rejsu na wyspę jak i gwarantuje wstęp na punkt widokowy znajdujący się na piedestale statuy. Cena za taką wejściówkę zazwyczaj wynosi tyle samo co Statue Liberty Grounds. Ceny takie same, a możliwości większe, dlatego druga opcja na pewno jest bardziej opłacalna. Ostatnim biletem jest bilet, który umożliwia wstęp na koronę- Crown Access. Cena biletów to 22.25$ dla osób powyżej 13 roku życia i tak jak w pozostałych przypadkach, dla osób poniżej 13 roku cena wynosi 9$. Punkt widokowy z Korony Statuy Wolności niewątpliwie robi największe wrażenie, przez to że jest najwyżej położonym punktem możliwym do zwiedzenia dla turystów.

źródła:
https://www.budowle.pl/budowla/statua-wolnosci

Paulina Ekiert

Zobacz nasze inne artykuły

Co wiemy o wodospadzie Niagara?

admin

Miami czy Los Angeles?

admin

Park Narodowy Sekwoi

admin