Ogranicz spożycie cukru, ma to same korzyści

W dobie kiedy cukier i słodkości są naszym najlepszym przyjacielem możemy śmiało powiedzieć, że cukrzyca staje się powoli chorobą cywilizacyjną. Jest ona powodowana między innymi nadmiernym spożywaniem cukru dodanego, który posiada mało w porównaniu do cukru naturalnego wartości odżywczych nie wliczając ogromnej ilości kalorii i węglowodanów.

Jakie produkty spożywać?

Zaleca się jak najbardziej spożywanie cukru znajdującego się w owocach, warzywach, produktach mlecznych i zbożach. Norma dziennego spożycia dla mężczyzny to nie więcej niż 9 łyżeczek cukru, a kobiety nie więcej niż 6. Wydaje się to dużo ponad to co spożywamy dziennie, lecz nie bierzemy pod uwagę cukru ukrytego, który jest w praktycznie każdym spożywanym przez nas posiłku. Znajduje się on np.: w ketchupie, sosie BBQ, chlebie, jogurcie owocowym, kiełbaskach i suszonym mięsie. Oznacza to, że cukier znajduje się w rzeczach, które byśmy nawet nie podejrzewali o posiadanie cukru. Należy dokładnie czytać etykiety i zapoznawać się ze składem produktów, które mamy zamiar spożyć. Dodany cukier może kryć się pod wieloma nazwami w składzie np.: syrop trzcinowy, syrop klonowy, miód, koncentrat soku owocowego, brązowy cukier i wiele innych.

Zamiennik cukru

Można obecnie znaleźć wiele substytutów cukru tzw. Słodziki lub zalecany dla cukrzyków erytyrol, który nie jest przyswajalny przez organizm, a co za tym idzie nie podwyższa zawartości cukru we krwi. Przy wszystkich spożywaniach cukru należy jednak zachować umiar, bo nawet ten „dobry” cukier w dużych ilościach może przynieść niepożądane skutki.

Jeśli już zdecydujesz się powoli wycofywać cukier ze swojej diety to można go dobrze zastąpić zamiast gazowanych i słodkich napoi- wodą z cytryna lub pomarańczą, jogurt smakowy- zwykłym jogurtem z świeżymi owocami. Spróbuj ograniczyć jedzenie słodkich rzeczy i deserów do specjalnych okazji. Takie niewielkie zmiany mogą polepszyć twoją jakość życia oraz wydłużyć je. Twoja sylwetka również odczuje zmiany, tak samo jak portfel, który będzie oszczędzał na wizytach u dentysty związanymi z próchnicą spowodowana nadmiernym spożywaniem cukru.