Image default
Ameryka Poradniki podróżnika

Lodowce w miasteczku Valdez na Alasce

Valdez to miasteczko w Stanach Zjednoczonych, na południowym wybrzeżu Alaski, ulokowane na wewnętrznych brzegu Zatoki Księcia Williama. Populacja wioski wynosi nieco ponad 4000 osób. Znajduje się tu ważny port morski i terminal morski Ropociągu Trans-Alaska. Stąd jest transportowana cała ropa naftowa wydobywana na północy stanu w okolicach Prudhoe Bay.

Valdez to mekka dla narciarzy, wędkarzy, miłośników wodospadów, zdobywców lodowców. Średni roczny opad śniegu wynosi tu ponad 10 metrów, ale rekord to prawie 20 metrów. Valdez w czasach Gold Rush było punktem wyjścia dla poszukiwaczy złota, dziś jest końcem rurociągu Trans-Alaska, ważnym węzłem komunikacyjnym, portem rybackim, ma niezliczone ilości szlaków turystycznych, ośnieżone góry i fiord. Można popłynąć kajakiem do lodowych jaskiń albo statkiem w rejs do Columbia Glacier, który każdego roku wyrzuca do oceanu oszałamiające 13 ton lodu.

Dlaczego lodowce są niebieskie skoro śnieg jest biały?

Lód na lodowcu wydaje się niebieski, gdy staje się gęsty, kiedy jest biały, oznacza to, że w lodzie wciąż jest wiele drobnych pęcherzyków powietrza.

Proces tworzenia się góry lodowej polega na zgniataniu pod bardzo dużym ciśnieniem śniegu. Wskutek zmian temperatury drobiny lodu i śniegu łączą się w lodowe cząstki, a zawarte w nich pęcherzyki powietrza wypychane są na zewnątrz. Gęstość lodu wzrasta i pochłania on jedynie światło o największej długości fali, czyli czerwone i żółte, a niebieskie już nie, dlatego zaczyna się ono odbijać, rozpraszać i w ten sposób barwi lód na błękit. Im głębszy błękit, tym starszy lód, bo formowanie lodu zajmuje co najmniej 150 lat.

Ciekawostki o lodowcach

  • Obecnie 10 % powierzchni lądu na Ziemi pokryta jest lodem lodowcowym, a w maksymalnym momencie ostatniej epoki lodowcowej było to 32 % całkowitej powierzchni lądu.
  • W lodowcach zmagazynowanych jest 69 % słodkiej wody na świecie.
  • Gdyby cały lód lądowy stopił się, poziom morza na świecie wzrósłby o 70 metrów.
  • Najdłuższy lodowiec w Ameryce Pł. to Bering Glacier na Alasce o długości 190 kilometrów.
  • Lodowce Alaski należą do szybkich, płyną po kilka, kilkanaście metrów dziennie. Lodowiec Columbia, jest rekordzistą – w sprzyjających warunkach potrafi przepłynąć około 100 metrów w ciągu doby.

Najpopularniejsze lodowce:

Lodowiec Worthington (Worthington Glacier)

Lodowiec Worthington leży wzdłuż przełęczy Thompson, która ma zaszczyt być najniebezpieczniejszym miejscem w stanie Alaska – podczas zimy spada tu od 10 – 20 metrów śniegu. Lodowiec Worthington jest popularnym miejscem, ponieważ znajduje się tuż przy autostradzie i można się do niego łatwo dostać.

To nie jest wędrówka dla słabych serc i posiadaczy lęku wysokości, to szlak, który prowadzi zdradliwie wąskim grzbietem. Początkowo idzie się granią wśród krzaków po obu stronach, które stanowią swego rodzaju barierkę zabezpieczającą, więc wędrówka jest spoko, ale powyżej pewnej wysokości, 50-centymetrowa grań pozbawiona jest roślinności i dokładnie widać skalistą przepaść po prawej i po lewej stronie, tak na oko jakieś 30-40 metrów w dół po ostrych kamieniach. Za to szlak do jęzora lodowca jest prosty, łatwy i przyjemny.

Lodowiec Wyjścia (Exit Glacier)

Szlak prowadzący do lodowca Exit jest dla wszystkich – niedzielni turyści idą na punkty widokowe, które oddalone są od parkingu o kilkaset metrów, a profesjonaliści idą w górę, aż po około 8 godzinach, lądują w pobliżu Harding Icefield. To jedno z największych pól lodowych w Stanach, jest źródłem 40 lodowców, z których największym jest Bear Glacier a najpopularniejszym Exit Glacier.

Mapa

                                                                                                                      Aleksandra Stępień

Zobacz nasze inne artykuły

Wyoming – Pasmo górskie Grand Teton

admin

Jak zadzwonić z Polski do Ameryki i z USA do Polski?

admin

Jakie jest napięcie w gniazdkach w USA? Jaka wtyczka jest potrzebna?

admin