Image default
Ameryka Kultura i rozrywka

4 lipca – Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych

  Dzień Niepodległości w USA jest obchodzony w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii z 1776 roku. W Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Natomiast po zmierzchu mają miejsce pokazy sztucznych ogni.

Jest to święto federalne, czyli dzień wolny od pracy dla osób zatrudnionych w agencjach federalnych i rządowych. Wiele prywatnych firm również w tym dniu jest zamkniętych, lecz nie dotyczy to sklepów i restauracji. Sklepy pracują wówczas pełną parą i mają zazwyczaj przy tej okazji mnóstwo promocji. W ostatnich latach nie ograniczają się one wyłącznie do korzystnych ofert 4 lipca. Wyprzedaże rozpoczynają się zazwyczaj już kilka dni wcześniej.

Historia odzyskania niepodległości

Anglicy, jako pierwsi przedstawiciele cywilizacji zachodnioeuropejskiej na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, przez wiele lat uznawali te ziemie za swe zamorskie kolonie. Kiedy brytyjski skarbiec wskutek toczonych w XVIII w. wojen zaczął świecić pustkami, postanowiono nałożyć na mieszkańców owych kolonii wysokie podatki. Podobne pomysły rzadko kiedy spotykają się z ciepłym przyjęciem, ale w tym przypadku istotne było też to, że amerykańscy osadnicy musieli płacić daniny, ale jednocześnie nie mogli być reprezentowani w brytyjskim parlamencie. Uznali więc zarządzenie za bezprawne i postanowili się zbuntować.

Choć nie obeszło się bez potyczek siłowych, to starano się przeprowadzić całą rzecz możliwie kulturalnie, głosując za uniezależnieniem się od władz w Londynie oraz uzasadniając tę decyzję logicznymi argumentami. Projekt oderwania się 13 amerykańskich kolonii od Wielkiej Brytanii i utworzenia przez nie unii wolnych i niepodległych, lecz właśnie zjednoczonych stanów (ang. United States of America, USA) przegłosowano 2 lipca 1776 r. Stwierdzający to dokument – czyli Deklarację Niepodległości – spisano i przyjęto zaś w ciągu kolejnych dwóch dni. Ponieważ widnieje na nim data 4 lipca, rocznicę symbolicznych narodzin nowego kraju obchodzi się właśnie tego dnia.

Jak wygląda świętowanie?

W większych miastach odbywają się widowiskowe pokazy sztucznych ogni dla kilkuset tysięcy ludzi. Największy pokaz ma miejsce w Nowym Jorku i wystrzeliwane jest tam ponad 20 ton fajerwerków. W ramach obchodów, podczas uroczystości, tysiące imigrantów zostaje odznaczonych amerykańskim obywatelstwem. W bazach amerykańskich wojsk oddawane są salwy honorowe. O północy wykonywany jest wystrzał z każdego stanu USA. Ameryka przybiera barwy narodowe, przy domach obowiązkowo wywieszane są flagi, a ulice i sklepy zostają odpowiednio udekorowane. 4 lipca obfituje również w pikniki rodzinne, grillowe oraz festiwal folkowy, prezentujący muzykę i kulturę kraju. Ponadto w telewizji nie braknie wystąpień politycznych, historycznych filmów i wspomnień. Tradycją są publiczne przemówienia dotyczące patriotyzmu. a także spotkanie prezydenta USA z weteranami i ich rodzinami.

Święta narodowe to wyjątkowy dzień w każdym kraju. Dla Amerykanów takim szczególnym dniem jest 4 lipca. To okazja do miłego spędzenia czasu przy boku rodziny i znajomych, jak również ciekawe doświadczenie dla turystów, którzy mają możliwość w nietypowy sposób obcować z historią, kulturą i tradycją mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Jest to przede wszystkim dobra zabawa, a także niezapomniana lekcja historii.

Aleksandra Stępień

Zobacz nasze inne artykuły

13 POZYTYWNYCH rzeczy, które zaskoczyły mnie w USA – Film

admin

Miami – co warto zobaczyć? Kilka niecodziennych propozycji.

admin

Miami – Top najlepszych atrakcji

admin